Bizden Size

Geçtiğimiz ay hayatımın en zor Ramazan’ını geçirdim. Aylarca gelmesini beklediğim günler, daha ilk günlerinde 4. bebeğimi anne karnında kaybetmenin üzüntüsüyle bende bambaşka bir sürece dönüştü. Bu günlerde dilimde sürekli, “Rabbim verdiğine de, aldığına da hamdolsun. Bu olayı isyan sebebim yapmama izin verme Allah’ım…” sözleri vardı. İnşallah hakkıyla geçebilmişimdir bu imtihanı. Yine de kelimelerimin bir müddet azaldığını hissediyorum, bu yüzden sizleri bu defalık çok sevdiğim Gönül Ayyıldız (instagram @gonulayyildizz)’ın aylar önce paylaştığı, benim bugünlerde kendimi bulduğum bir yazı ile başbaşa bırakıyorum:
…..
Genel olarak insanlarla bir sevgi sorunumuz var. Çünkü insanları Allah için sevmeyi bilmiyoruz. Sevdiklerimizi zehirli seviyor ve bu yüzden sürekli onlarla imtihan oluyoruz. Hepimiz bugüne kadar yaşayarak gördük ki; Allah için sevmediğimiz müddetçe; göz oluyor, nazar oluyor, bela oluyor, geçici oluyor ama muhakkak bir kusur oluyor ve araya mesafeler giriyor, tartışmalar giriyor, kavgalar giriyor. O hiç bitmez sanılan sevgi, o hiç tükenmez sanılan güven yerle yeksan oluyor. Çünkü yalnızca Allah için sevenler, var olan kusurları görmezden gelirler. Yalnızca Allah için sevenler, bir kusur gördüklerinde arkalarını dönüp gitmezler. Bu noktada Efendimiz’in “Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir.” hadisini hatırlatmakta fayda var. Ve unutmayın ki; Allah’ın sevgi payını Allah’tan başkasına ayırdığınızda, o sevgi başınıza imtihan olarak döner. Ve bu hiç şaşmaz.

Bir gün Allah Rasulüne bir adam geldi ve dedi ki; “Ey Allah’ın Rasulü seni çok seviyorum!” Efendimiz tebessüm etti ve dedi ki; “O zaman acılara hazır ol!” Bunun üstüne adam, “Ey Allah’ın Rasulü, ben Rabbimi de çok seviyorum.” deyince Efendimiz; “O halde imtihanlara ve musibetlere de hazır ol.” diyerek karşılık verdi.

Buradan anlıyoruz ki; dil ile kuru kuru “Ben Allah için seviyorum.” deyince de iş bitmiyor. Gerçekten Allah için mi seviyorsun türlü türlü imtihanlarla test ediliyor. Bu yolda pes edecek misin, yorulup dönecek misin yoksa Allah’ın sevgisine dayanıp güvenip yılmadan devam mı edeceksin görülmek isteniyor. Ve bu sevginin gerçek olduğunu ispat etmenin tek yolu, sabırdan geçiyor. Hem ne diyor ayet;
“Andolsun biz insanları, biraz korku, biraz açlık, biraz mallardan ve canlardan eksilterek imtihan edeceğiz. Sen, o sabır gösterenleri müjdele!”