Bizden Size

Merhaba,

Son 2 yıldır Temmuz benim için en kıymetlim Ramazan Bayramı’na kavuşmak demek. İnşallah bu yıl da hep beraber hayırlı, huzurlu sofralarda, eksilmeden artarak bayrama ulaşmak en büyük duam.

Mayıs ayındaki yazımda sizlere benim için o ayın fide ekim zamanı olduğunu, fidelerin toprakla buluşmasının bana umudu hatırlattığını anlatmıştım. İşte o ayın özel olması gibi Temmuz da benim için bayramla beraber fidelerin büyüyüp mahsul vermesi, her gün minik bahçeme inip akşamki yemeğe o gün büyüyen sebzelere göre karar vermem demek.  Avucumun içinde zor görünen bir fidenin neredeyse bostanın yarısını kaplamaya niyetli bir bitki haline dönüşüne şahitlik etmek kendi adıma çok daha büyük dersler çıkartmama vesile oldu bu ay.

İşte bahçemin bana verdiği hayat derslerinden birkaçı;

  1. Her şeyin bir zamanı var: Şubat ortasında İstanbul’un en çok kar alan tepelerinden birindeki evimin camından bakarken, bahçedeki narin açelyayı, begonvilleri, lavantaları kurutmuş olma ihtimalimin epey yüksek olduğunu düşünüyordum. Nisan ortalarına kadar hiçbirinde yaşam belirtisi göremeyince camdan dışarı bakmamaya çalışarak içimi rahatlatıyordum. Yaz gelip hepsi tek tek geri açmaya başlayınca çiçek öldürmekte değil ama sabretmekte epey başarısız olduğumu anladım. Yirmili yaşlarımın büyük bir bölümü hayatta olmam gereken yerlere varamadığımı düşünmüş olmanın ve başıma gelen olayların hayal kırıklığı ile geçti. Otuzun sonlarına gelirken nihayet olan her kötü şeyin ya iyi bir şeye sebep olduğunu ya da Rabbimin izniyle daha büyük bir belayı defettiğini görebildim. Bir de olmayı hayal edip durduğum etiketlerin, sıfatların aslında dışarıdan göründüğü kadar toz pembe olmadığını anladım en çok.
  2. Kendini geliştirmeye açık ol: 3 yıl önce bitkilerle ilgimin nasıl olduğunu sorsanız, orkidelerimi öldürmemeyi başarabildiğimi anlatabilirdim büyük bir gururla. Bitkilere ilgim arttıkça daha çok araştırma yaptım, tohumlar/fideler aldım, youtube videoları izledim, sonunda tek marul fidesinden yıl boyu nasıl marul alınır, domatesler nasıl bağlanırsa daha verimli olur, İstanbul’da zeytin ağacı nasıl yetiştirilir öğrendim. Hayatınızda “keşke şunu yapıyor olsam” dediğiniz ne varsa (dikiş dikmek, daha iyi fotoğraflar çekmek, daha iyi yemek yapmak, vs) ilk adım; tohumları ekmek; artık araştırmak, okumak, konuyla ilgili videoları izlemek çok daha kolay.
  3. Büyümek istiyorsan yüzünü güneşe dön ve ayrık otlarını ayıkla: Balkona ne zaman çıksam masanın üzerindeki saksıdaki minik arapsaçını büyük bir gayretle güneşe doğru dönmeye çabalarken bulmak benim için hayret vericiydi. Aynı şekilde bütün bostanı kaplamaya azmetmiş ayrık otlarını temizleyince sebzelerin nasıl daha güzel büyüdüklerine şahitlik etmek de şaşırtıcıydı. Hayatta da aynı şekilde yüzümüzü hep bize olumlu enerji verecek insanlara, iyiliği ve hayrı hatırlatanlara dönersek hem ruhumuzu besleyebilir hem de kendimizi geliştirebiliriz.

Her birimiz özeliz ve hepimizin bir yaratılış amacı var: Düzenli bahçelerde sıra sıra ekilmiş çiçekler her ne kadar ilgimi çekse de benim için dünyanın en güzel çiçekleri bir yayla tepesinde, otların arasından zar zor başını çıkaran minik yabani çiçeklerdir. Esansiyel çiçek yağlarının tıptaki kullanım alanlarını keşfettikçe, yürürken bile fark etmekte zorlandığımız pek çok bitkinin ne büyük yeteneklerle dolu olduğunu daha iyi anladım. Koskoca evrende kendimi bir toz zerresi gibi hissettiğim anlarda aklıma hep bu bitkiler geliyor artık. “Benim bu hayattaki değerim/görevim ne?” diye düşüncelere daldığım anlarda önce, “Rabbim beni hangi topraklarda büyümeye elverişli görmüş?” diye düşünüyorum. Belki dünyadaki yaratılış görevim muhteşem bir icat yapmak, kitleleri harekete geçirmek vb. değildir ama bunları yapabilecek evlatların annesi/teyzesi olmak, kendi küçük çevresinde yaptığı iyiliklerle asırlar boyu dilden dile hayrı anlatılacak bir insan olabilmektir görevim (ya da imtihanım).  İnşallah dünya bahçesinde de hepimizin emeklerimizin mahsullerini alabilmek duam…

Lokma Ailesi olarak en içten sevgilerimizle bayramınızı kutluyoruz.

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni