Bizden Size

1Merhaba,

Yeni bir yıl pek çoğumuz için yeni kararlar demek. Yepyeni bir ajanda ya da takvim sanki her şeye yeniden başlayabileceğimize dair umut verir bize. 2015’teki kararım “Daha Sağlıklı” bir hayat için çabalamaktı. Çünkü sadece daha doğru beslenme tercihleri ile mutlu olabileceğime inanıyordum. Bu bir yılda dergimizin de ilkesinde olduğu gibi mevsimine ait meyve/sebzelerle beslenmek, porsiyon kontrolü yapmak, bize verilen nimetleri ve emanet edilen bedeni israf etmemek en büyük şükür sebeplerim arasındaydı.

Ancak yılın ortalarına doğru geldiğimizde yiyip içtiklerimin niceliğine ve niteliğine dikkat etmenin yanı sıra ruhumun da açlığını hissettiği şeyler olduğunu fark ettim. Nasıl bedenim daha sağlıklı olmayı istiyorsa, ruhum da “Daha Sade” yaşamaya açtı. Bu sadelik açlığını fark etmemde; o zamanlar okuduğum Marie Kondo’nun “The Life-Changing Magic of Tidying Up” (Türkçesi: Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Epsilon Yayınevikitabı çok etkili oldu.

10 yıldan fazla süredir dolapta giyilmeyi bekleyen ama asla giyilmeyen kıyafetler, yıllarca en çok satanlar rafında görülüp alınan ama okunamayan kitaplar, her koltuğun altından çıkan oyuncaklar yeni sahipleri ile buluşup daha mutlu olacakları evlere doğru yol aldılar.

Bir Japon Düzenleme Uzmanı olan Marie Kondo kitabının hayatı sadeleştirenlerin yıllardır hayatlarının farklı alanlarında yapmak istedikleri değişimleri yapmaya başladıkları konusunda çok fazla geri bildirim aldığından bahsediyordu. Çünkü sadeleştikçe sizin için artık neyin önemli olduğunu daha net görebildiğinizi ve tüm gerekmeyen detayları kolayca çıkarttığınızı, asıl önem vermeniz gerekenlere yer açtığınızı anlatıyordu. Gerçekten de dediği gibi kendi hayatımda aynı etkiyi görmenin mutluluğunu yaşadım aylar sonra. Yıllardır okumadığım kadar sayfa okuyor, çocuklarım konusunda hayıflandığım etkinliklere nihayet zaman ayırıyor, maddi hayatım sadeleşirken manevi hayatımı zenginleştirmenin tarifsiz lezzetini yaşıyorum.

İşte Lokma’da da bu sadeleşmenin izlerini bulacaksınız 2016’nın ilk sayısı itibari ile… Derginin gerek tasarımında gerekse içeriğinde daha sade, daha anlaşılır, takip etmekten daha keyif alacağınızı ümit ettiğimiz bir esere imza attık. Dileriz sizler de aynı keyifle denersiniz her tarifimizi.

Sağlık, huzur ve sadelik dolu bir 2016 duasıyla…

Hatice Özdemir Tülün

Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni