Bizden Size

Geçtiğimiz ay her bulduğum boş saati fideler ekerek geçirdim…

Ege’deki arkadaşımın yolladığı kabak, marul, biber fidelerinin yanına köy pazarındaki komşu amcanın verdiği salatalık fideleri yerleşti. Safranbolu’daki dostum “Maniye (yerli pembe domates) fidesi ister misin?” diye sorunca cümlenin bitmesini beklemeden sevinçle “Elbette!” demiştim bile.

Fideler benim için aynı zamanda umudu temsil ediyor her baharda. Karla kaplı bir kışı geçirdikten sonra Rabbimizin ders alalım diye yeniden uyandırdığı toprak, ümidimizi kesmediğimizi gösterip, emek verdiğimiz müddetçe mahsullerini vermeye devam edecek inşallah.

Kendi hayatım için bu bahar fidelerden aldığım ilk ders; Rabbimin hangi yollardan geçmiş olursak olalım, ruhumuz ne kadar kış uykusunda uyumuş olursa olsun, geri kalanında mutlu ve huzurlu olmak için her daim dua ve ibadetlerimizle O’na başvurmamızı beklediğini yeniden hissetmekti.

İkinci ders ise sebzelere kavuşmak için fideleri veren dostlar, komşular gibi gerçek ruhun bereketi için de yalnızlığı değil toplum içinde olmayı, daha çok insana, dosta ulaşmayı seçmem gerektiği idi.

Umarım Lokma’nın bu ayki tarifleri de hem kendi bedeninize ve ruhunuza şifa&bereket getirmede hem de çevrenizdeki dostlarınıza ulaşmada vesile olur…

Daha nice sayıda görüşmek duasıyla…

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni