Bizden Size

editorMerhaba;

“Bir kadını al onu yont yont anne olsun
Her kadın acıma anıtı bir anne olsun
Çocuklara açılan mavi kırmızı pencere anne
Sen bu şehrin sokaklarından geç sonsuz pencerelerle
Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun”

Köpük, Sezai Karakoç

İçinde barındırdığı en tanınmış günlerden birini anneliğe ayıran mayıs ayına girince aklımda bu dizeler, dilimde “Her kadın bir annedir…” sözcükleri var şu sıralar. Bir çocuğa sahip olsun ya da olmasın, evli, bekâr, belki de çocuk sahibi olma düşüncesi / imkânı olmasa bile her kadın bir annedir özünde benim için.

Fiziksel olarak yeni bir hayatın doğmasına aracılık ediyor ya da etmiyor olabiliriz. Ancak her birimizin asıl amacı bize bahşedilen ve bizi çevreleyen hayatların dünyadaki yaşam gayelerinin doğuşuna, yetiştirilmesine ve korunmasına “Annelik” etmektir. Böyle baktığımızda kimi zaman kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, kimi zaman yaşça bizden büyük sevdiklerimize bile annelik içgüdüleri ile yaklaşırız. “Anne olma” sorumluluğunu, bu bakış açısıyla ve bağlılıkla algıladığımız zaman aslında Allah’ın, her bir kadını annelik özellikleri ile donattığını ve yine annelik sorumluluğu ile sınadığını unutmamak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta sınırsız sevgiyi içeren “Birisine annelik etme” duygusunun, kendinizi yıpratıcı seviyelere getirmeyecek şekilde sınırlamak ve dengeleri kurabilmek… Çünkü bir süre sonra sizin çok büyük özveri ile yaptığınız hareketler gerek çocuklarınızca gerekse çevrenizdekilerce, zaten yapmanız gereken işler listesine girebilir.

İşte Sezai Karakoç’un sözleri ile girdiğimiz bu ayda her birimize düşen, “Her kadını bir anne, her anneyi de aslında bir çocuk/ insan” olarak görüp tavırlarında empati kurabilmek.

Bu sayımız için hazırladığımız tüm tarifleri ve ekimizdeki Digitürk Turkmax Gurme şeflerinin birbirinden özel lezzetlerini, annelik ettiğiniz ya da size annelik eden sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle…

Tüm kadınların anneler günü kutlu olsun…

Sevgilerimle

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni