Ayın İçeriği

satis-banner

Bu ay LOKMA ne yaptı?

Bu derginin her sayfası gönüllü lezzet taşıyıcısı… Evinizin gözbebeği mutfağınızı lezzetler arası uzun, türüm türüm, sıcacık, unutulmaz bir yolculuğa çıkartacak… Geri döndüğünüzde bir de bakmışsınız sofranız dilden dile anlatılır, “Aman nazar değmesin” diye dua edilir olmuş…

Biz Lokma ekibi olarak araştırdık, denedik, en güzeline erişmek için çabaladık! Sonunda derledik topladık, sepetimizi hazırlayıp siz kıymetli okurlarımızın karşısına çıktık. Sizler için neler mi var?

Lokma sizi “Pazar Arabası”yla karşılıyor. Bu ay yeşil güç ıspanağın “Tam Mevsimi”“Ayın Dosyası” tartlar ve paylar… “Tek Çeşit”le lezzetin doruklarına ulaştık, “Dünya Mutfağı”nda Meksika’ya gittik, “Yöresel lezzetler”de Kayseri’ye… “Oltaya Takılanlar” bölümümüze levrek geldi, “Mucize İçecekler”de kendimizi yenileyecek detoks içecekler hazırladık. “Sağlıklı Lezzetler” için 3 beyazsız lezzetlerin peşine düştük. Bu ay özene bezene sofrasını kurduğumuz roman, Pertev Bey’in 3 Kızı. 14 Mart Tıp Bayramı için doktorlarımıza enerji verici özel “Bir Lokma” hazırladık. 8 Mart Dünya kadınlar Günü için de “Bir Fikrim Var” deyip, tüm detayları düşünülmüş bir sepet hazırladık. “Kiler”imize ekmek yaptık,  “Lokmalık” makalemize de bu ay mültecileri ve Ensar-Muhacir kardeşliğini işledik.

Bitmedi! Derginiz bu ay “Yazdan Kurutulmuş Kış Hayali: Kurutulmuş Sebzeler” ücretsiz ekiyle birlikte! Özenle yıkanıp kurulanmış, güzelce içleri oyulmuş patlıcanları çuvaldıza taktığı sağlam ipe dizen hamarat eller şimdi de sizin evinizde.

Bir kocaman heyecan bulutu içinde Hatice Özdemir Tülün’ün Genel Yayın Yönetmenliği’yle toplandık. Burçin Bilge Sarıkaya yemeklerimizi yaptı, Sezer Alçınkaya fotoğraflarını çekti, Yasemin Darbaz Karaca konsept ve stil uygulamalarını hazırladı, Fatma Hazan Türkkol giriş metinlerini ve yazı işleri bölümünü tamamladı, Reyhan Cerit Bala da bu lezzetleri elinizden bırakamayacağınız bir dergiye dönüştürdü…

Siz de bir LOKMA buyurmaz mısınız?