Bizden Size

Merhaba,

Geride bıraktığımız ay içinde, Lokma okuyucuları ile farklı fuarlarda bir araya geldik. Hatta sizlerle öyle güzel bir bağ kurduk ki daha geçen haftaki fuarda buluştuğumuz yüzleri tekrardan yeni fuar buluşmamızda görmek en mutlu anılarımızdan oldu. Konumuz her ne kadar yemek olsa da değerlerimizin, sevgilerimizin ve endişelerimizin ne kadar ortak olduğunu fark ettik. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız, yemek muhabbetinden mutlu olduğumuz işleri anlatmaya, çocuklara, hayata dair endişelerimizi paylaştığımız sohbetlere daldık. Herkesin sanal dünyada çok yoğun, çok meşgul, çok mutlu gösterildiği zamanlarda yaşıyoruz. Halbuki bir araya gelince hepimiz aslında bu kocaman balonun içinde ne kadar yalnız olduğumuzu ve bize en iyi gelenin aslında sanal roller üstlenmeye ihtiyaç duymayacağımız dostlarla yüz yüze muhabbet olduğunu hissediyoruz.

Geçtiğimiz aylarda her ne kadar is ile ilgili çok güzel ve yoğun projelerde çalışmış olsam da kendimi eslik, annelik ve kulluk anlamında çok büyük bir başarısızlık ürünü gibi gördüğüm zamanlar geçirdim. Doğrusu bu yazıyı fuar buluşmalarımızdan önce yazıyor olsaydım, yukarıda bahsettiğim sanal maskelerden biri takılmış genel bir yazı çıkacaktı karşınıza. Sizlerle konuşup her ne alanda daha iyi olmak istiyorsak birbirimizin duasına ihtiyacımız olduğunu ve daha iyi bir kul/anne/evlat/es vs. olmak için asla geç kalmadığımızı, en çok ihtiyacımız olanın her pes ettiğimizde:
“Aydınlık sabahı düşün, ve durgun, karanlık geceyi.

Rabbin seni ne unuttu ne de darıldı, öteki dünya senin için [hayatının] bu ilk bölümünden mutlaka daha iyi olacak!

Ve zamanı geldiğinde Rabbin sana [kalbinden geçeni] bağışlayacak ve seni hoşnut kılacak.

O seni yetim olarak bulup bir sığınak vermedi mi? Ve yolunu kaybetmiş görüp seni doğru yola ulaştırmadı mı?
İhtiyaç içinde bulup seni tatmin etmedi mi?
Öyleyse yetime haksızlık yapma,
yardım isteyeni asla geri çevirme,
ve [her zaman] Rabbini(n) nimetlerini an.” Duha Suresi

ayetlerini hatırlatacak sizler gibi dostlar olduğunu fark ettim. İşte bu yıl Ramazan’a Rabbimin ben kendimden umudu kessem de benden umudunu kesmediğini bilerek, ve mütevazı iftar sofralarının en büyük terapi seanslarına dönüşebileceğini hissederek giriyorum.

Dileriz Lokma’nın Ramazan sayısındaki tariflerimiz nice ruha şifa, muhabbetinize eslik eder.

Hayırlı Ramazanlar…

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni