Bizden Size

Eylül… Kimileri için okula ve kitaplara yeniden dönüş anlamına gelse de benim için çoğu zaman kendi kitap ülkemden ayrılış demekti yıllarca. Dışarıdan bakılınca yazın ev işlerinden kaçmaya araç gibi gözüken, bana göreyse etrafıma kitaplardan kurduğum surların içinde huzur içinde yazları yaşadığım yer demekti kitapların dünyası.

Birinci sınıfını bitirdiğim ama aldığım oksijeni yavaş yavaş tüketiyormuş gibi hissettiğim İşletme bölümünden Edebiyat bölümüne geçiş yaptığım yıl, artık surlarımın duvarları daha da genişlemiş oldu. Kitapların dünyasında en çok mutfağında tıkır tıkır kaynayan tencerelerin, dalından kopan incirlerin nasıl özenle reçele dönüştüğünün, tüm ailenin bir araya geldiği kocaman sofraların tasvir edildiği romanlarda sükûnet bulduğumu keşfettim. O zamandan beri her Eylül benim için daha çok huzur arayışı, daha çok kitaplara ve dost meclislerine yönelmek demek.

Bu Eylül’de elimin altında 3 kitap var; İlki Betsy Brown Braun’un ebeveynlikle ilgili “Neyi Nasıl Söylemeli” kitabı. 9-6-3 yaşlarında üç canparem olduğu için kimilerine göre deneyimli anne gibi gözüksem de annelik ile ilgili verebileceğim tek altın öğüt; hiçbir çocuğun ve hiçbir yaşın birbirinin aynısı olmadığı. Bu yüzden annelik/babalık bana göre sürekli öğrenme ve sürekli kendini revize etme ihtiyacına en çok sahip olan meslek. Diğeri “Alışkanlıkların Gücü”. Hayattaki basit değişikliklerle hep sahip olmak isteyip de bir türlü kazanamadığımız alışkanlıklar için bir yol gösterici. Hayatımın 30 yılını oturarak geçirdikten sonra her gün düzenli yürüyen, sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya gayret eden benim için zihin açıcı bir kitap. Sonuncusu ise  Nazan Bekiroğlu’nun “Mücella”sı. Daha ilk satırlarından beri sizi sarıp sarmalayan, meyve bahçeleri arasında dolaştırıp, eski sofalara oturtan, her kelimesi ile kendi eski fotoğraflarınıza alıp götüren bir roman.

Bu ay inşallah Kurban Bayramı vesilesi ile birkaç nesilin bir arada toplanacağı sofralar kurulacak evlerde. Dergimizin sayfaları arasında tam da bu sofralara yakışacak tarifler bulacaksınız. Farklı nesillerin sofralarının anlatıldığı Refik Halit Karay’ın “Üç Nesil Üç Hayat” kitabı da gerek anlatımı gerekse tarifleri ile tam da bu sayımız için ideal bir kitap önerisiydi. Kitaptan derlediğimiz tarifleri yine sayfalarımızda bulabilirsiniz. Her ay yer verdiğimiz; Tam Mevsiminde, Ayın Meyvesi, Lokma Pastanesi, Mutfağa Giriş, Lokmalık, Tek Çeşit, Sağlıklı Tatlar, Kiler dosyalarımızla yine yepyeni konularımızla mutfaklarınıza misafiriz.

Daha çok kitaba, daha çok dost meclisine, daha çok huzura eşlik edecek nice Lokma’larda buluşmak dileğiyle…

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni