Bizden Size

“Her şeyden önce” dedi, “basit bir sır öğrenirsen her türlü insanla anlaşman kolaylaşır, Scout. Bir insanı anlayabilmek için, o insanın baktığı açıdan

bakmayı becerebilmelisin.”

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Bu ay okuduğum üç kitaptan biri olan Bülbülü Öldürmek’te altını çizdiğim bölümlerden biriydi üstteki satırlar. (Diğer 2 kitap; George Orwell’ın Hayvan Çiftliği & John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar’ı)

Kimi zaman ışık hızında ilerlediğine inandığım günlerde, artık otomatikleşmiş davranışlarla yaşarken başkalarını anlamaya çabalamak üzerine düşündüm bir müddet. İç sesim “Bırak başkalarını anlamayı sen çoğu zaman kendini bile anlamıyorsun ki!” diye karşıma dikildi hemen. Halbuki çevremizdekilerin gözünden bakabilmeye belki de en çok bunun için ihtiyacımız var. Hem çok kalabalık hem de birey olarak yapayalnız olduğumuz bu dünyada endişelerimize, kaygılarımıza ortak ne çok insan olduğunu bilmek, onların olaylara yaklaşımından ders alabilmek koca bir okyanustaki can simidi gibi gelebiliyormuş meğer.

Bir de elbette anne olduktan sonra en zor üniversite sınavından daha zor gelen “çocukları anlayabilmek” sorusu var. Harper Lee’nin bu sözünden sonra üç küçüğümün gözünden bakmaya çabaladım biraz. Gördüm ki çocuklarımın da ihtiyacı benimkiyle aynıydı. Kendileriyle aynı endişeleri olmasa da aynı ilgileri paylaşan arkadaşlarına okul ortamı dışında da kavuşabilmek. Her ne kadar tüm gün okulda olsalar da beşer onar dakikalık teneffüslerle biriken enerjiyi atmalarını beklemem onlara da haksızlıktı.

Hafta sonları arkadaşlarımızı evimize daha sık  davet eder olduk bu ay. Lokma’nın tüm sayılarını karış karış tekrar gözden geçirip pratik menüler hazırladım. Sohbetlerimiz boyunca aslında tek benim karşılaştığımı düşündüğüm onca probleme başkalarının da sahip olduğunu bilmek bile içimi rahatlattı.

Günümüzde sosyal medyanın empoze ettiği mükemmel & sorunsuz hayatların, aslında daha çok soruna yol açtığına daha çok inanır oldum bu konuşmalarla. Başkalarının baktığı açıdan bakmak; ne kadar sorunsuz olmanın değil sorunlarımıza rağmen ne kadar çok şükrediyor olmanın değerli olduğunu fark ettirdi bana…

Dilerim Lokma’nın bu sayısı da nice dost meclisinize eşlik eder bu ay…

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
hatice.tulun@lokmadergisi.com