Bizden Size

Ortaokul ikinci sınıfa giderken, bir kış günü fen dersinde muhabbet nereden geldiyse kış meyve-sebzelerine gelmişti. Öğretmenimin bir anda yüzü değişmiş “Kışın da yenecek hiçbir şey yok! Varsa yoksa elma, portakal!” demişti. O günün üzerinden onca yıl geçse de kış mevsiminde yemek pişirmek bana hep daha zor gelmiş, mutfağa girmeye daha isteksiz olmuştum.

Sonra bir kış günü annem yere düşen ilk kar tanesiyle beraber mutfağa girip o en sevdiğim kekini “Havuçlu Keki” yapmaya başladı. Artık benim için kış demek havuçlu kek demekti! Havuçlu keki yapmak benim görevimdi bundan sonra. Keki yapıyordum iyi güzel ama asla denemeye yanaşmadığım bir kulvar vardı. Muhteşem rulo pastaları, kışın çikolatalı, baharda muzlu ya da çilekli… Annem ve mutfak deyince keklerde havuçlu kek aklıma geliyorsa, anne pastası deyince de aklıma hep rulo pasta geliyordu.

Denemeye yanaşmadığım dedim ama işin aslında bir kez denemiştim. Evde kimse yokken, ben bir arkadaşıma son saniyede “Bir pasta yapsam mı ki?” diye düşünüp, elimi ayağımı birbirine bir güzel dolamıştım. Tabii böyle bir halde, pürtelaş hızlıca yapacağım derken tarifi yanlış okumuştum, benim rulo pastanın tabanı bırakın pandispanyayı bebek battaniyesinden hallice olmuştu. O muhteşem deneyimimden sonra bir daha da girişmedim bu işe ta ki bir gün kızıma annemin en sevdiğim pastalarını anlatana kadar. Küçük bir çocuğun gözlerindeki heyecanlı bir pırıltının anne babalara neler yaptırabileceğini, verdiği ne yeminleri bozdurabileceğini tahmin edebilirsiniz. Birlikte ilk rulo pastamızı yaptık.

Yıllar önce çok başarılı bir iş kadınının hikâyesini okumuştum. “Hiç yemek yapmayı bilmiyorum, yapabildiğim tek bir kek var, oğlum büyüdüğünde beni o kekle hatırlasın istiyorum.” demişti. Dünyanın en başarılı insanı da olsak sevdiklerimizin hatıralarında mutfağımızdan çıkanlarla anılmak hepimize ayrı bir keyif veriyor. Ben de galiba çocuklarım beni rulo pastamla hatırlasınlar istiyorum. Şubat sayımızdaki tariflerimizle kış meyve sebzeleriyle ne yapılır ki diye düşünenlere onlarca alternatif veriyoruz. Ama en çok da sevdiklerinizin aklına sizi getirecek lezzetler sunmuş olmayı ümit ediyoruz. Nice sevgi dolu hatıranıza Lokma olarak eşlik etmek ümidiyle…

Hatice Özdemir Tülün