Bizden Size

Merhaba;

Her birimiz için bambaşka anlamlar ifade edebilir bir “Lokma”. Kimimize sağlığımız için gram gram sayılması gereken yemekleri, kimimize nefis bir şerbetli tatlıyı hatırlatırken kimimize de dünya hayatında kendimize neleri ölçü alacağımızı hatırlatır.

editorBize verilen lezzetlerin kıymetini bilip, abartıya ve gösterişe kaçmadan en güzel biçimiyle hayatı paylaştıklarımıza sunmak, hep birlikte elimizdekiler için şükredecek vesileler bulmak “Lokma”nın bana en çok çağrıştırdığı düşünceler…

2003 yılında Portakal Ağacı Blogu’na başladığımda en büyük dileğim paylaştığım tariflerin; pek çok insanının bir araya geldiği sofralarda leziz muhabbetlerine eşlik etmesi, tariflerin böyle birlikteliklere vesile olmasıydı… Her bir lokmayı oluşturan malzemenin üretimi için harcanan emeğin kıymetini bilmek, tüm bunlara erişebiliyor olmamızın şükrünü gösterebilmek de en az o lokma kadar değerli benim için. Bu yüzden deneyince ziyan olmayacak ve pek çok kişiye nasip olacak yemekler yapmak ilk önceliğim.

İlk sayımızdaki her dosyayı hazırlarken tüm ekip olarak aynı niyetlerle  “yapılabilir” ve “çevremizdekiler için denemekten mutluluk duyacağımız” tarifleri sizlerle paylaşmaya önem verdik.  Pek çok tarifi hayal ettiğimiz sonucu alana kadar defalarca denedik. (Bunda ekip arkadaşlarımızın tarifler tekrar denensin ve aynı lezzetlere yeniden kavuşsunlar diye ettikleri duaların etkisi de büyük sanırım) Malzemelerimizin hepimizin mutfağında, kilerinde bulunabilecek şeyler olmasına özen gösterdik, abartılı sofralardan ziyade samimi sunumlara önem verdik. Ege’nin nefis otlarının eşliğinde bir Ege Kahvaltısı ile başlayıp, kimi zaman mısır ekmeğinin kokusunun peşinden Rize’nin yaylalarına uzandık… Kimi zaman da ecdat yadigârı Bosna Sofrası’na uğrayıp dönüş yolunda Trileçe ile Balkan’lara selam verdik.

Umarız nice lezzetli lokmanıza güzel dostlar ve keyifli muhabbetler eşlik eder…

Sevgilerimle,

Hatice Özdemir Tülün
Lokma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni